Ta witryna wykorzystuje pliki cookie, dowiedz się więcej Zgadzam się
Portal wiedzy informatycznej dla studentów, wykładowców oraz absolwentów wydziałów informatyki polskich uczelni wyższych.

INFORMATYKA+

Aktualności

Tworzymy samo rozpakowujące się archiwa (Windows XP /Vista)

Aby zwolnić miejsce na dysku możemy dane umieszczać w archiwach. Windows zawiera program do tworzenia archiwów, które można potem rozpakować na każdym komputerze bez konieczności instalowania dodatkowych aplikacji.

1. Wciskamy jednocześnie Logo Windows i R, w pole otwórz wpisujemy Express i naciskamy Enter. Klikamy na Dalej i zaznaczamy opcję Extract files only, po czy jeszcze raz klikamy Dalej.

2. Wpisujemy nazwę nowo utworzonego pliku, na przykład fotografie i klikamy Dalej. Teraz musimy określić co ma się zdarzyć po podwójnym kliknięciu na gotowy plik archiwum. Program może zapytać tylko o ścieżkę dla plików (opcja „No prompt”) albo najpierw spyta, czy archiwum rzeczywiście ma zostać rozpakowane – zaznaczamy wtedy „Prompt user with” i w puste pole wpisujemy treść komunikatu.

3. Klikamy dwukrotnie na Dalej i na Add. Przytrzymujemy klawisz CTRL i klikamy kolejno na pliki, które chcemy dodać do archiwum, a następnie na Otwórz. Trzy razy klikamy na Dalej.

4. Klikamy na Browse i wpisujemy nazwę dla archiwum. Klikamy na Zapisz i na Dalej. Zaznaczamy Don’t save, dwa razy klikamy na Dalej, a po ukończeniu archiwizowania na Zakończ. Aby rozpakować archiwum klikamy na jego ikonę i wykonujemy polecenia instalatora.

 

Autor: Łukasz Plewa; źródło: wieszjak.pl