Ta witryna wykorzystuje pliki cookie, dowiedz się więcej Zgadzam się
Portal wiedzy informatycznej dla studentów, wykładowców oraz absolwentów wydziałów informatyki polskich uczelni wyższych.

INFORMATYKA+

Aktualności

Jak chronić komputer przed wirusami?

Różnica między zapora firewall a programem antywirusowym.

Oba te pojęcia sa ze soba często mylone, choć różnica w działaniu firewalla i programu antywirusowego jest dosć znaczna. Firewall, czyli zapora ogniowa, służy do ochrony komputera, gdy jest on połaczony z siecia. Zamyka dostęp do systemu wszelakim wirusom oraz hackerom, pełni więc rolę profilaktyczna. Jesli już jednak dojdzie do infekcji wirusem, do akcji przystępuje program antywirusowy - jego zadaniem jest go namierzyć, rozpoznać i ostatecznie usunać.

Czy zapora zawsze powinna być właczona?

Zawsze, kiedy komputer łaczy się z siecia. Jesli nie ma połaczenia oczywiscie nie jest to konieczne, dobrym nawykiem jest jednak pozostawiać ja właczona nawet wtedy, gdy nie korzystamy z sieci. Wystarczy bowiem dosłownie kilka sekund niezabezpieczonego połaczenia, aby do systemu wdarli się nieproszeni goscie. Połaczenie bez zapory firewall można porównać do pozostawienia otwartych drzwi, kiedy wychodzimy z domu. Możemy oczywiscie mieć szczęscie i po powrocie zastaniemy wszystko na swoim miejscu, jednak bardzo prawdopodobne, że kiedys to szczęscie nas opusci.

Co to jest lista wyjatków zapory?

Większosć programów firewall umożliwia szeroka konfigurację, w tym także dodawanie niektórych programów do tzw. wyjatków. Nigdy nie dzieje się to jednak automatycznie, decyzja ta zawsze spoczywa na użytkowniku. Programy znajdujace się na takiej liscie uznawane sa za zaporę za bezpieczne i nie sa przez nia blokowane, tzn. maja możliwosć łaczenia się z siecia (głównie Internetem), np. w celu pobrania najnowszych aktualizacji. Jesli więc zapora firewall wykryje, że jakis program chce połaczyć się z siecia i zapyta Cię o to, czy chcesz na to zezwolić, zawsze pomysl dwa razy, zanim odpowiesz. Jesli bowiem umiescisz na liscie wyjatków program, co do którego nie masz pewnosci, że jest bezpieczny może zdarzyć się sytuacja, że program ten będzie tak naprawdę wirusem. Nie będzie on zatrzymany przez zaporę i będzie miał możliwosć połaczenia, choćby po to, by przesłać poufne dane autorowi wirusa.

każdy system operacyjny wymaga instalacji zapory?

Nie. Jesli jestes użytkownikiem systemu Microsoft Windows XP, nie musisz instalować dodatkowej zapory, ponieważ posiada on już wbudowany firewall. Jesli nie masz zainstalowanej najnowszej aktualizacji Service Pack 2, musisz właczyć taka zaporę dla każdego połaczenia osobno. Service Pack 2 instaluje w systemie jedna zaporę dla wszystkich połaczeń, nie trzeba więc sprawdzać wszystkich połaczeń pojedynczo. O konfiguracji tej zapory oraz nowosciach, jakie wnosi ten dodatek przeczytasz w osobnym artykule.

Jak właczyć wbudowana zaporę firewall w systemie Windows XP?

Kliknij Start -> Panel sterowania (lub Start -> Ustawienia -> Panel sterowania). Jesli po lewej stronie widzisz link "Przełacz do widoku klasycznego", kliknij w niego. Następnie znajdz ikonę "Połaczenia sieciowe" i kliknij w nia dwukrotnie. W nowym oknie zobaczysz ikony połaczeń sieciowych, jesli korzystasz z kilku połaczeń, następne kroki musisz wykonać dla każdego z nich osobno.

Kliknij na ikonie połaczenia prawym przyciskiem myszy i wybierz "Własciwosci". Następnie otwórz zakładkę "Zaawansowane", znajdziesz tam opcję "Chroń mój komputer i moja sieć...". Upewnij się, że opcja ta jest zaznaczona (kwadracik po lewej stronie powinien być zaznaczony). Jesli nie widzisz tego kwadracika oznacza to, że posiadasz zainstalowany dodatek Service Pack 2 i nie musisz właczać zapory dla każdego połaczenia z osobna.

Czy program antywirusowy jest naprawdę konieczny?

Jesli zależy Ci na bezpieczeństwie Twojego komputera, w tym także na przechowywanych na nim danych, jest to program absolutnie niezbędny, podobnie jak firewall. Nawet jesli zabezpieczysz swoje połaczenie istnieje niewielka szansa, że do systemu może przedostać się wirus. Możesz otrzymać go np. poczta e-mail lub nieswiadomie zainstalować przegladajac niektóre witryny internetowe. Najnowsze programy antywirusowe działaja w sposób ciagły, gdy komputer jest właczony, tzn. cały czas skanuja system w poszukiwaniu podejrzanych plików. Daje więc to prawie stuprocentowa pewnosć, że wirus zostanie wykryty zaraz po tym, kiedy przedostanie się do komputera. Prawie, ponieważ niestety nie istnieje na swiecie program antywirusowy, który zapewniałby całkowita ochronę komputera. Wiaże się to głównie z tym, że codziennie na swiecie pojawia się kilkadziesiat nowych wirusów, które wykorzystuja coraz to inne sposoby przedarcia się do systemu operacyjnego. Dlatego tak ważne jest aktualizowanie programu antywirusowego na bieżaco, najlepiej codziennie. Większosć z nich robi to samodzielnie przez Internet. Program antywirusowy, nawet kupiony niedawno, nie ochroni komputera, jesli nie będzie stale aktualizowany.

Jak często należy skanować system?

Oprócz ciagłego skanowania systemu, większosć programów antywirusowych posiada także opcję gruntownego badania systemu pod katem obecnosci wirusów. Sprawdz, czy Twój program antywirusowy również posiada taka opcję, trzeba ja zwykle uruchamiać samodzielnie. Badane sa wtedy wszystkie pliki na dysku, w tym wpisy w rejestrze systemu operacyjnego. Warto to robić jak najczęsciej, najlepiej co kilka dni lub zawsze wtedy, gdy pojawia się nowe aktualizacje bazy wirusów.

Czy jesli zainstaluję kilka programów antywirusowych i zapór firewall, mój komputer będzie bezpieczniejszy?

Stanowczo odradzamy takie działanie. Kilka programów antywirusowych i zapór firewall zainstalowanych w tym samym czasie moga doprowadzić do niepożadanego zachowania systemu. Może zdarzyć się sytuacja, że jeden program antywirusowy natrafi na próbki wirusów (czyli fragmenty ich kodów) innego programu i uzna je za zakażone, podnoszac w ten sposób fałszywy alarm lub nawet usuwajac je. To samo tyczy się dwóch lub więcej zapór firewall, ich niepoprawne działanie może nawet zablokować całkowicie dostęp do Internetu. Optymalne rozwiazanie to posiadanie jednego programu antywirusowego i jednej zapory firewall. Nie dotyczy to jednak narzędzi do usuwania robaków internetowych i oprogramowania typu spyware, moga one być stosowane równoczesnie z programem antywirusowym.

Jakich programów najlepiej użyć?

Jesli jeszcze nie masz zainstalowanego w systemie programu antywirusowego ani zapory firewall, zrób to jak najszybciej! Na rynku istnieje wiele takich programów, zarówno darmowych jak i płatnych. Zapraszamy do działu Download, gdzie znajdziesz kilka najbardziej znanych programów.

Źródło: bezpiecznykomputer.pl